Android'de "kalkmayan" uygulamaları kaldırın!

Android'li cihazınızda kurtulmak istediğiniz, ancak kaldırılmayan uygulamalar mı var?
Android'de Google Play'den yüklediğiniz uygulamaları kaldırmak çok kolay. Peki ya silmek istediğiniz uygulamayı siz yüklemediyseniz ve telefonunuzla yüklü geldiyse? Sistem uygulamalarını kaldırmak genellikle biraz dolambaçlı bir iş, ama imkansız da değil.
Kaldırmak neden?

Normal yollarla silemediğiniz bir uygulamadan neden kurtulmak istediğinizi biraz düşünmenizde fayda var. Uygulamanın giriş ekranınızda yer kapladığını düşünüyorsanız, simgesine uzun dokunarak üstte çıkan "Kaldır" düğmesine dokunup, onu giriş ekranınızdan kaldırabilirsiniz.

Sözkonusu uygulamanın/uygulamaların telefonunuzda gereksiz yer kapladığını veya onu yavaşlattığını düşünüyorsanız (gizlilik ihlali, veri tüketimi gibi nedenler de olabilir), bu tür uygulamaları kaldırmak için telefonunuzun root'lanmış olması gerekebilir.

Root'suz telefonlar ne yapabilir?
Telefonunuz root erişimine sahip değilse uygulamalar ı kaldırmanız çoğu zaman mümkün olmayacaktır, ancak onları kolayca devre dışı bırakabilirsiniz. Android 4.4'ten önceki sürümlerde uygulama listesini açın ve menü tuşuna dokunarak Uygulamaları Gizle seçeneğine dokunun.
Android 4.4 KitKat'lı cihazlardaysa Ayarlar > Cihazlar > Uygulamalar yolunu izleyin. Önce Zorla durdur düğmesine, ardından Devre dışı bırak düğmesine dokunun. Uygulamayı silemeseniz de devre dışı bırakarak, bir daha ortalıkta hiç görünmemesini sağlayabilirsiniz.
Ancak bazı uygulamalar devre dışı bırakılamadığı gibi bu çözümü kusursuz saymak zor. Üçüncü parti launcher'lar yükleyerek istemediğiniz uygulamaları listeden her zaman gizleyebilirsiniz. Ancak bunu yapmanız, uygulamanın arka planda varlığını sürdürmesine elbette engel olmayacaktır.

Root'lu musunuz? İşte size göre araçlar
Telefonunuzu root'ladıysanız, istemediğiniz ön-yüklü uygulamaları kaldırmak sizin için biraz daha kolay olacak.
Not: Genel bir root yöntemi bulunmadığından, telefonunuzun nasıl root'landığını XDA-Developers forumundan araştırmanız gerekiyor.

NoBloat Free
NoBloat Free, ön-yüklü işe yaramaz uygulamaları kaldırmak için ücretsiz, iyi bir çözüm. Uygulamaları silmeden önce yedek de alabilen araç, yanlış bir şey yapmanız halinde işleri eski haline döndürebiliyor.

Titanium Backup
İstenmeyen uygulamalarla başa çıkmanın en iyi yolu, muhtemelen Titanium Backup. Google Play'den indirebileceğiniz ücretsiz sürüm, uygulamaları yedeklemenize ve kaldırmanıza izin veriyor. Ücretli sürüm ise uygulamaları dondurabiliyor ve fazlasını yapabiliyor.

System App Remover
Bu uygulama, normalde ellenmeyen sistem uygulamalarını kaldırabildiği gibi, uygulamalarınızı SD karta taşıma yeteneğini de size sunuyor.
App Master; Custom ROM yolu
App Master
Son bir seçenek olarak uygulamaları topluca kaldırmanızı olanaklı kılan App Master'a şans verebilirsiniz. Diğer seçenekler ilginizi çekmediyse denemenizi tavsiye ediyoruz.

Custom ROM'ları unutmayın

Android'li telefon veya tabletinizdeki istenmeyen uygulamalardan kurtulmak için her zaman Custom ROM'lardan faydalanabilirsiniz. Her şeyi baştan kurmanız anlamına gelen özel ROM'lar için telefonunuzun root'lu olması şart. İsteklerinizi karşılayacak bir ROM için biraz araştırma yapmanız gerekebilir. OmniROM ve Paranoid Android, gizlilik ve performansa verdikleri önemle öne çıkan ROM'lara örnek olarak verilebilir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder